Всі уроки

УРОК 13

Галузі, в яких ми сильні

Автор: Тарас Самчук

Аграрний сектор

Україна – один з ключових виробників с/г продукції у світі. Аграрний потенціал України здатний забезпечити харчування для майже пів мільярда людей. Це все завдяки винятково великій площі родючих чорноземів. Вони займають близько 60 % території України. Знадобилося 8-9 тисяч років, щоб сформувалися ці унікальні ґрунти. Тисячі років вони залишалися незайманими місцями пасовищ для кочових народів і тільки з 18-19 століття почалося їх землеробське освоєння.

Фрагмент з фільму «Земля» 1930 р. Режисер: Олександр Довженко.

З другої половини 19 ст. з території України експортували багато сільськогосподарської продукції до багатьох країн. Українське зерно активно купувала Німеччина, Велика Британія, Франція. Багато цукру імпортували Персія, Туреччина, Китай, Італія, Австро-Угорщина. Вже тоді Україна стала важливим постачальником сільськогосподарської продукції на світові ринки.

У радянський час старі економічні зв’язки були розірвані. І тільки на початку 1990-х років Україна повернулася на світовий продовольчий ринок. За останні 30 років аграрний сектор в Україні значно виріс. Нині від українського продовольства залежить стабільність у низці азійських та африканських країн.

У 2020 році найбільше української агропродукції закуповували:
1. Китай.
2. Індія.
3. Єгипет.
4. Нідерланди.
5. Іспанія.

Внаслідок повномасштабного вторгнення росії в Україну наприкінці зими 2022 року порушилися економічні зв’язки, через блокування українських портів, у деяких країнах виникла небезпека серйозної продовольчої кризи чи навіть голоду.

Металургія

Україна входить до десятки найбільших виробників і експортерів металу. У середині 19 століття почалося освоєння декількох залізорудних басейнів у центрі України. Це призвело до швидкої індустріалізації регіону і прискореної економічної трансформації. Тоді ж основними інвесторами підприємств центрально-східної України були бізнесмени з Англії, Бельгії, Франції. Згодом метал виготовлений на українських підприємствах став основою радянської індустріалізації.

Фрагмент з фільму «Симфонія Донбасу» 1930 р. Режисер: Дзига Вертов

У часи незалежності робота продовжилася. Попервах галузь переживала помітну кризу, однак поступово виробництво налагодилося завдяки експорту. Головним експортером українського металу були країни ЄС (Польща, Німеччина, Італія).

Нині в Україні знаходиться найбільша доменна піч в Європі, її висота сягає 35-ти поверхового будинку. У неї навіть є свій профіль у Instagram.

Найбільша в Європі доменна піч м. Кривий Ріг.

Навесні 2022 року російська армія повністю знищила одне з найбільших металургійних підприємств України – завод Азовсталь.

Ракети, літаки

Відомий підприємець, інженер та винахідник Ілон Маск назвав однією з найкращих у світі ракету «Зеніт». Цю ракету виготовляють в Україні на підприємстві «Південмаш» (Yuzhmash). Перші моделі ракети з’явилися ще у середині 1980-х років, але знадобилися роки, щоб її вдосконалити і вивести на світовий рівень. За останні десятиліття було здійснено понад 130 успішних запуски українських ракет . Україна й нині є активним учасником різних міжнародних космічних програм.

Запуск ракети «Зенит-3SL» з плавучої платформи в Тихому океані.

Значного успіху досягли українські інженери у конструюванні транспортних літаків. На київському авіазаводі були спроектовані та виготовленні одні з найбільших транспортних літаків в історії авіації Ан-124 «Руслан» та Ан-225 «Мрія». Літаки встановили сотні авіаційних рекордів, їх навіть планували використовувати для транспортування космічного корабля «Буран».

Упродовж останніх років Ан-225 «Мрія» транспортував габаритні та надважкі вантажі по всьому світу. У часи пандемії коронавірусу літак транспортував сотні тон гуманітарних вантажів та медичних засобів для боротьби з коронавірусом.

Наприкінці лютого 2022 року російські війська обстріляли аеропорт Гостомель, єдиний екземпляр Ан-225 потрапив під вогонь і повністю згорів. Нині активно обговорюється ідея відновлення літака.

ІТ (традиції + освічена і талановита молодь)

У 2021 році експорт ІТ-послуг з України склав 6,8 млрд. дол. Це галузь, яка дуже швидко розвивається у сучасній Україні. Все це завдяки вдалому поєднанню. ІТ індустрія в Україні з’явилася не на порожньому місці. Ще на початку 1950-х років у Києві створили перший комп’ютер в континентальній Європі. У радянський час комп’ютерні технології призначалися насамперед для військової сфери.

Електронна обчислювальна машина Київ, поч. 1950-х років.

Лише після розпаду радянської системи з’явився простір використання новітніх технологій для мирного життя. Перевагою України була велика кількість освічених спеціалістів. Швидкому розвитку ІТ в сучасній Україні сприяло широке охоплення населення освітою.

Офіс компанії SoftServe м. Львів, 1996 рік.

Нині в Україні 82,7 % молоді від 15 до 24 років здобуває вищу освіту (2020). Для порівняння цей показник у Німеччині становить 70,2 %, у Польщі 67,8%, а у Великій Британії 60 %. Крім офіційної освіти активно розвивається неформальна та корпоративна освіта: IT-школи, курси, академії та корпоративні програми ІТ-компаній. ІТ-сфера позбавлена традиційної бюрократії чи ієрархії. Молодь приваблюють динаміка роботи, кар’єрні можливості, краща оплата праці.

Нині низка українських ІТ продуктів представлена на світовому рівні. Це й інструменти для розробників GitLab, системи безпеки Ajax чи онлайн-платформа Grammarly, яка допомагає писати грамотною англійською.

Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна?
Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна?

Прийти, побачити, перемогти.

Урок 14

Діджитальна країна

Урок 14