Всі уроки

УРОК 7

Традиції українців

Автор: Владислав Гаврилов

Традиційна культура українців є багатогранною та цікавою, її унікальність полягає у різноманітті традиції, що залежить від регіону, звідки вона походить, а також від основи, на якій вона базується.

Українські національні традиції поділяються на: релігійні, побутові та етнографічні.

Колядки

Однією з основ української самоідентифікації у культурному просторі є пісні релігійної тематики, зокрема коляда, що вітає Народження Ісуса Христа.
Яскравим прикладом цього слугує музична культура гуцульської коляди у Криворівні:

Пісні, присвячені збору врожаю

Україна завжди славилася щедрими врожаями, відтак аграрна культура традиційно відображається у святах українців. Свідченням цього є і музична культура:

Етно-музика та сучасність

Головним скарбом для світової спільноти у вивченні традиційної культури України є симбіоз поєднання етно-музичних національних традицій з сучасністю, яскравий приклад чого можна побачити у наступних піснях:

Весільні пісні

Варто також окремо виділити весільні обряди, що найбільш яскраво відображено у традиційних святкуваннях:

Релігія та повір'я українців

Основною релігією, що сповідують українці є християнська віра, а найбільш поширеними сповіданням є українське православ'я та греко-католицький обряд.

Варто зазначити, що частина українців сповідує і язичницьку релігію.

Українське православ'я

Відомо, що перші християни з'явилися ще за часів князя Аскольда, відтак у 945 році в Києві уже стояв дерев'яний храм, на місці сучасної Іллінської церкви. Володимирове хрещення – прийняття християнства на Русі у 988 році на річці Почайні у місті Києві, стає центральною датою прийняття цього віросповідання як офіційної релігії Русі-України. Заснована у 990-х роках Київська митрополія стає осередком християнства на усій території тогочасної Русі. За правління князя Ярослава Мудрого з'являється один з перших документів кодифікаційного права на теренах Європи – Руська Правда. Активно розвивається й церковна архітектура, засновується Києво-Печерська Лавра, будують Святу Софію Київську та Михайлівський Золотоверхий собор. Ці величні споруди і сьогодні є гордістю українського народу.

Новітній період характеризується утвердженням єдиної православної церкви на теренах України. 5 січня 2019 р. Його Всесвятість Вселенський Патріарх Варфоломій підписав Томос про Автокефалію Православної Церкви України у якій об'єднуються усі українці православного віросповідання. Це стало актом визнання незалежної та самостійної церкви з центром у Києві.

Українська греко-католицька церква

Є католицькою церквою східного обряду. Утворена в результаті Берестейської унії 1596 року шляхом визнання частини православного єпископату і духовенства Києво-Галицької митрополії церковної влади Папи Римського. Зберігає візантійський літургійний обряд та є найбільшою у світі католицькою церквою грецького обряду (понад 5,5 мільйонів віруючих). Станом на сьогодні є однією з найавторитетніших церков України, велика частина духовенства є військовими капеланами у Збройних Силах України.

Українське язичництво

Давня релігійна традиція українців сформувалася у часи Русі-України, успадкувавши релігійні культури та традиції, що існували у дохристиянські часи. Традиційним пантеоном язичницьких богів є Перун, Сварог, Мокоша, Велес. У сучасній Україні язичницька релігія зберігається у сповіданні громад рідновірів, родовірів та у етно-фольклорному культурному надбанні.

Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна?
Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна?

Це брати відповідальність за безпеку та передачу традицій з покоління в покоління.

Урок 8

Фольклор і його прояви зараз

Урок 8