Автор: Якусик Тетяна
Давайте одразу визначимо, що в Україні є лише одна державна мова – українська. Однак, через певні історичні причини ми також знаємо і російську, але про це згодом 😉
Спочатку розберемося з особливостями саме української мови.
Переважна більшість населення України розмовляє українською і розуміє її.
Поглянь на результати останніх опитувань щодо української мови. 78% українок та українців вважають своєю рідною мовою українську, інші 22% припадають на представників національних меншин, які проживають на території України, а це – кримські татари, болгари, греки, поляки, угорці та інші.
Українська має свої особливості. В Україні нараховується близько 17 діалектів! Діалекти – це особливості мови, які існують лише в певному регіоні. Так, наприклад, у Чернігові є слово «болсанка» (bolsanka), що означає «пляшка» (українською читається як plyashka), а на Закарпатті можна почути як дядька (українською читається як diadko) називають «вуйко» (vuiko). І таких прикладів багато!
А чи знали ви, що Геґрід з книги «Гаррі Поттер» в українському перекладі теж спілкується на діалекті? Тепер знаєте. Це надало персонажу ще більшого колориту.
Обкладинка українського перекладу книги «Гаррі Поттер і філософський камінь» від видавництва «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА», 2002 р.
Спробуй прочитати та повторити за Геґрідом його коротку діалектну фразу українською.
У пісні переможців «Євробачення-2022» теж звучить діалект. Соліст гурту з міста Калуш, що на Івано-Франківщині. Проглянь виступ та кліп гурту «Kalush Orchestra» з піснею «Stefania».
Для того, щоб тобі вдалося дізнатися ще більше про українську мову, а потім – розповісти друзям, давай зрозуміємо, звідки вона походить і через що пройшла 🤓 Сучасна українська мова походить від прасловʼянської.
Українська мова та її визначальні риси сформувалися у 6-11 століттях. У середині 12 століття правсловʼянська група розпалася і з неї виокремилися сучасні словʼянські мови включно з українською. У цей період було створено найстаріші документи нашої нації.
«Повчання дітям» написане київським князем Володимиром Мономахом.
«Енеїда» Івана Конляревського
У 15 столітті зʼявляється книгодрукування, а у письмову мову проникають елементи розмовної.
Схожа ситуація була і з іншими мовами. Наприклад, Данте Алігʼєрі написав свою «Божествену комедію» розмовною італійською.
Українська мова швидко розвивалася, нею спілкувалися усі верстви населення. Її використовували для написання розважальних, церковних та наукових текстів.
У кінці 18 століття в Європі формувалися великі імперії, в яких проживало багато націй.
Більша частина України була окупована Російською імперією, яка намагалася створити єдиний мовний простір – російський. У цей період українська мова пережила чисельні заборони, нею не можна було писати твори, наукові тексти та документи, навчатися і ставити пʼєси.
Однак, і в таких умовах українська мова продовжувала розвиватися. Так, у 1798 році вийшла перша книга написана живою українською мовою – «Енеїда» Івана Котляревського.
У 19 столітті творів українською більшало. Наприклад, вірші Тараса Шевченка та Лесі Українки.
Українці знайшли вихід, друкуючи книги українською в тих регіонах, що не входили до складу Російської імперії (сучасні Закарпатська, Львівська, Чернівецька області).
На початку 20 століття Російська імперія розпалася. У 1917 році українці оголосили про створення Української Народної Республіки як незалежної держави, українська мова стала єдиною державною мовою.
У 1922 році Українську Народну Республіку окупували і вона увійшла до складу СРСР. У перші роки радянська влада терпимо ставилася до українців та української мови, тому української писали наукові та художні твори, ставили пʼєси.
У 1930-х роках ситуація змінилася і надалі існували обмеження на використання української мови в освіті та культурі, за порушення яких жорстоко карали. Зрештою, це перетворилося на процес русифікації – примусове насадження російської мови. Це і є головною причиною, чому українці знають російську, і в той же час це ключова причина, чому українці так цінують свою мову.
Обличчя «Розстріляного відродження» – українські митці, що були розстріляні радянською владою.
1989 року українська отримує статус єдиної державної мови (на цей момент СРСР вже розпадався). Нам завжди приємно, коли до нас звертаються українською і знають, що саме це мова нашої країни. Українки та українці знають українську та російську, бо так склалася наша історія і ми не ділимося на україномовних та російськомовних. Ми українці – єдина нація.
Що таке Український дух та при чому там козаки