Всі уроки

УРОК 5

Мова

Автор: Якусик Тетяна

Якою мовою спілкуються в Україні?

Давайте одразу визначимо, що в Україні є лише одна державна мова – українська. Однак, через певні історичні причини ми також знаємо і російську, але про це згодом 😉

Спочатку розберемося з особливостями саме української мови.

Переважна більшість населення України розмовляє українською і розуміє її.

Поглянь на результати останніх опитувань щодо української мови. 78% українок та українців вважають своєю рідною мовою українську, інші 22% припадають на представників національних меншин, які проживають на території України, а це – кримські татари, болгари, греки, поляки, угорці та інші.

Українська має свої особливості. В Україні нараховується близько 17 діалектів! Діалекти – це особливості мови, які існують лише в певному регіоні. Так, наприклад, у Чернігові є слово «болсанка» (bolsanka), що означає «пляшка» (українською читається як plyashka), а на Закарпатті можна почути як дядька (українською читається як diadko) називають «вуйко» (vuiko). І таких прикладів багато!

А чи знали ви, що Геґрід з книги «Гаррі Поттер» в українському перекладі теж спілкується на діалекті? Тепер знаєте. Це надало персонажу ще більшого колориту.

Обкладинка українського перекладу книги «Гаррі Поттер і філософський камінь» від видавництва «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА», 2002 р.

Спробуй прочитати та повторити за Геґрідом його коротку діалектну фразу українською.

У пісні переможців «Євробачення-2022» теж звучить діалект. Соліст гурту з міста Калуш, що на Івано-Франківщині. Проглянь виступ та кліп гурту «Kalush Orchestra» з піснею «Stefania».

Що таке українська мова?

Для того, щоб тобі вдалося дізнатися ще більше про українську мову, а потім – розповісти друзям, давай зрозуміємо, звідки вона походить і через що пройшла 🤓 Сучасна українська мова походить від прасловʼянської.

Українська мова та її визначальні риси сформувалися у 6-11 століттях. У середині 12 століття правсловʼянська група розпалася і з неї виокремилися сучасні словʼянські мови включно з українською. У цей період було створено найстаріші документи нашої нації.

«Повчання дітям» написане київським князем Володимиром Мономахом.

«Енеїда» Івана Конляревського

У 15 столітті зʼявляється книгодрукування, а у письмову мову проникають елементи розмовної.

Схожа ситуація була і з іншими мовами. Наприклад, Данте Алігʼєрі написав свою «Божествену комедію» розмовною італійською.

Українська мова швидко розвивалася, нею спілкувалися усі верстви населення. Її використовували для написання розважальних, церковних та наукових текстів.

У кінці 18 століття в Європі формувалися великі імперії, в яких проживало багато націй.

Більша частина України була окупована Російською імперією, яка намагалася створити єдиний мовний простір – російський. У цей період українська мова пережила чисельні заборони, нею не можна було писати твори, наукові тексти та документи, навчатися і ставити пʼєси.

Однак, і в таких умовах українська мова продовжувала розвиватися. Так, у 1798 році вийшла перша книга написана живою українською мовою – «Енеїда» Івана Котляревського.

У 19 столітті творів українською більшало. Наприклад, вірші Тараса Шевченка та Лесі Українки.

Українці знайшли вихід, друкуючи книги українською в тих регіонах, що не входили до складу Російської імперії (сучасні Закарпатська, Львівська, Чернівецька області).

На початку 20 століття Російська імперія розпалася. У 1917 році українці оголосили про створення Української Народної Республіки як незалежної держави, українська мова стала єдиною державною мовою.

Чому українці розмовляють не лише українською?

У 1922 році Українську Народну Республіку окупували і вона увійшла до складу СРСР. У перші роки радянська влада терпимо ставилася до українців та української мови, тому української писали наукові та художні твори, ставили пʼєси.

У 1930-х роках ситуація змінилася і надалі існували обмеження на використання української мови в освіті та культурі, за порушення яких жорстоко карали. Зрештою, це перетворилося на процес русифікації – примусове насадження російської мови. Це і є головною причиною, чому українці знають російську, і в той же час це ключова причина, чому українці так цінують свою мову.

Обличчя «Розстріляного відродження» – українські митці, що були розстріляні радянською владою.

1989 року українська отримує статус єдиної державної мови (на цей момент СРСР вже розпадався). Нам завжди приємно, коли до нас звертаються українською і знають, що саме це мова нашої країни. Українки та українці знають українську та російську, бо так склалася наша історія і ми не ділимося на україномовних та російськомовних. Ми українці – єдина нація.

Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна?
Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна?

Бути сміливими, мов Україна – це знати інші мови, але берегти свою рідну попри все, бо нас не залякати. Це поважати інших, незважаючи на те, якою мовою вони розмовляють.

Урок 6

Що таке Український дух та при чому там козаки

Урок 6