Всі уроки

УРОК 16

Видатні діячі та наука

Автор: Владислав Гаврилов

Українська нація має низку відомих діячів науки, що прославили країну у різних напрямках, як в технічних та природничих галузях знання так і у суспільних та гуманітарних науках. Наукова спільнота, вихідців з України своїми досягненнями та унікальними винаходами відома на теренах Центральної, Південно-Східної та Західної Європи, багато вчених прославили нашу країну й на Північноамериканському континенті. Отже, з метою відображення значимої ролі українців у розбудові наукових досліджень, назвемо, чим же саме запам'яталась Україна в очах світової академічної спільноти.

Технічні та природничі науки

Технічні та природничі науки є одними з провідних та потужних сфер, де суттєву роль відіграли вчені, що торували науковий шлях у Києві, Харкові, Дніпрі та інших містах країни.
Перш за все, слід згадати вчених Оскара і Бориса Патонів, академіка-кібернетика Глушко, винахідника гвинтокрила Ігоря Сікорського, фізика та винахідника мобільного глюкометру на визначення рівня цукру у крові Петра Бобонича та професора медицини, винахідника приладу, що показує 131 показник стану здоров'я пацієнта, Анатолія Малихіна.

Євген та Борис Патони є одними з найвідоміших інженерів світу.
Завдяки праці Євгена Оскаровича Патона було створено та розвинено школу мостобудівників, зроблений проєкт та побудований перший у світі суцільнозварний міст довжиною 1,5 км.

Його син, Борис Євгенович, винайшов технологію електрозварювання м'яких тканин при хірургічному втручанні, що стало успіхом при проведенні сотень тисяч операцій і зменшило втрату крові пацієнта у 2,5 рази.

Академік Віктор Глушков побудував систему ефективної взаємодії людини з машиною, фактично став засновником української IT-галузі, був одним з розробників прикладних технологій, що передували створенню штучного інтелекту, створив автоматизовані системи управління технологічних процесів, яким не було тогочасних аналогів.

Видатний авіаконструктор-киянин Ігор Сікорський створив перші у світі чотиримоторні важки літаки, перший гелікоптер та літак-амфібію.

У медичній галузі зроблено унікальні відкриття академіком Богомольцем, у його працях про імунітет та алергію, здатність організму до опору хворобі, а також видатним хірургом Миколою Амосовим з його досягненнями у області кардіохірургії.
Детальніше: відео про українських науковців та їх відкриття англійською:

Гуманітарні науки

Україна славиться відомими вченими істориками, а також філологами-поліглотами.
Історія України відображена у фундаментальному та одному з перших дослідженні професора Михайла Грушевського, а сходознавство яскраво представлено Агатангелом Кримським, поліглотом, який до кінця життя оволодів понад 50-ма мовами.

Винаходи українців, якими користується весь світ

Гелікоптер

Винахідником першого гелікоптеру є київський авіаконструктор, який емігрував до США, Ігор Сікорський. У 1931 році він запатентував проєкт машини з двома пропелерами – горизонтальним на даху та вертикальним на хвості.

У 1939 році Сікорський сам випробував експериментальний вертоліт VS-300 (S-46), а у 1942 році його гвинтокрил XR-4 (VS-316) прийняла на озброєння армія США. Після війни фірма Сікорського стала визнаним лідером у всьому світі.

Понад півстоліття всі президенти США користуються послугами гелікоптерів Сікорського. А численні модифікації вертольоту S-58 використовували майже в 50 країнах світу.

Гасова лампа

Лампа на основі згоряння гасу була створена львівськими аптекарями Ігнатієм Лукасевичем і Яном Зехом у 1853 році. Гасову лампу широко використовували до першої половини 20 століття – допоки її не витіснив розвиток електричного освітлення. Зараз лампою користуються в електрифікованих районах або походах.

До слова, одночасно з лампою винайшли також новий спосіб отримання гасу шляхом дистиляції та очищення нафти.

Рентген

Українець Іван Пулюй за 14 років до німця Вільгельма Рентгена сконструював трубку, яка згодом стала прообразом сучасних рентгенівських апаратів. Він набагато глибше, ніж Рентген, проаналізував природу і механізми виникнення променів, а також на прикладах продемонстрував їх суть. Саме Іван Пулюй першим у світі зробив рентгенівський знімок людського скелета.

Перший електричний трамвай

Федір Піроцький подарував світові трамвай. Саме цей винахідник з козацького роду вигадав електрифіковану систему, яку потім разом із Карлом Генріхом фон Сіменсом запровадив у повсякденні життя. І сьогодні трамвай – один із найкращих та найбільш екологічних видів транспорту, який обожнюють знатоки урбаністики зі всього світу.

На колажі нижче – Федір Піроцький та його винахід.

Ракетний двигун і перший супутник Землі

Ракети у всьому світі злітають завдяки винаходу українця Сергія Корольова. Його недарма називають засновником космонавтики, адже саме Корольов вигадав ракетний двигун.

Ще студентом хлопець із Житомира познайомився з ученим Костянтином Ціолковським та "захворів" на космос. Корольов так прагнув, щоб людство дісталося інших планет, що зрештою йому все вдалося попри знущання радянських функціонерів, сталінські репресії та ГУЛАГ.

У 1931 році він разом з колегою Фрідріхом Цандером домоглися створення громадської організації з вивчення реактивного руху, яка згодом стала державною науково-конструкторської лабораторією з розробки ракетних літальних апаратів. У 1957 році Корольов запустив на навколоземну орбіту перший в історії штучний супутник Землі.

ТЕСТ

ПОЧАТИ

ПОЧАТИ ТЕСТ
Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна?
Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна?

Це пам'ятати та знати своїх героїв в обличчя.

Урок 1

Базові знання про державу Україну

Урок 1