Всі уроки

УРОК 8

Фольклор і його прояви зараз

Автор: Сюзанна Мотрук

Дослідження українського фольклору

Саме завдяки фольклору ми можемо бачити самобутність українського народу, його неповторність. Усна народна творчість – багата та різноманітна, колоритна та багатогранна.

Усна народна творчість з‘являється у період первісних правослов‘янських племен – це культи (Сонця, зірок), календарна обрядова поезія, ритуальна міфологічна магія.

Інтерес до фольклору зріс у 19 ст., що пов‘язано з подіями романтизму в Європі, казками братів Грімм.

Українські казки

  • Казки вказують на національні особливості.
  • Казки можуть також бути виявом української хоробрості.
  • Казки та мультфільми допомагають підтримувати патріотичний дух.

Відомі українські діячі писали казки, зокрема, Іван Франко та Леся Українка. Наприклад, казка Лесі Українки про Велета:

Образи Котигорошка, Кожум‘яки символізують мужність та незламність духу. Часто батьки читають ці казки своїм дітям, вони показують на прикладі казок, що ж таке хоробрість та як проявляється прагнення до свободи. Героїчні вчинки наших воїнів, вони порівнюють із вчинками героїв казок. Вчать розділяти добро та зло. Такі казки дарують надію, навчають вірити у краще.

Наприклад, казка про «Котигорошка» вчить нас поважати власну матір, любити свою землю, а казка про «Кирила Кожум‘яку» вчить нас хоробрості та взаємодопомозі.

Наш народ мав неабияких ворогів, тому змальовував їх гідними богатирської сили супротивниками – це три-дванадцятиголові змії.
Українська казка подає нам лицарів та відважних козаків. Ті образи, які актуальні навіть сьогодні.
Сьогодні в образі лицарів для нас виступають воїни з Азову, які не зламались, впевнені в собі та своїх діях. Вони – воїни з високо піднятою головою, в їхніх очах відсутній страх ворога та страх смерті. Вони сміливо йдуть вперед.

Українські пісні

«Ой у лузі червона калина» – символ хоробрості та патріотизму, символ сучасної боротьби українського народу.
Дана пісня належить до часів Першої світової війни. Вона стала гімном Українських січових стрільців (УСС) у 1914 році, також її співали в підрозділах УПА.

«Ой у лузі червона калина» часів Першої світової війни

«Ой, на лузі червона калина», тепер німецькою, англійською та французькою мовами

«Ой у лузі червона калина» часів війни росії проти України від 24 лютого

«Батько наш Бандера, Україна мати» – це пісня про важкопораненого вояка УПА, якого оплакує мати. Після перемоги гурту Kalush Orchestra на Євробаченні-2022 назву в народі переробили і зараз вона звучить так: «Батько наш Бандера, Стефанія мати».

В Карпатах є музичний інструмент коза, подібний до шотландської волинки.

Інструмент коза.

Інструмент волинка

Під час виконання пісні «Стефанія» також були використані народні музичні інструменти, зокрема, сопілка. Тому тут простежуються українські фольклорні мотиви. Інструмент сопілка відомий ще з княжих часів. Сопілка постає у багатьох творах української літератури, зокрема, у «Лісовій пісні».

«Ой не ходи Грицю» Марусі Чурай перекладено багатьма мовами.

Хіт «Yes my darling daughter» створено за мотивом цієї композиції. У 1935 році у Брюсселі Швейцарія виступила із цією піснею на Міжнародному конкурсі на найкращу фольклорну пісню та перемогла.

«Їхав козак за Дунай» Семена Климовського написана під враженням від невдалого турецького походу Петра І. Нею зацікавився Бетховен, який взяв її в обробку у 1816 році, а через 4 роки створив ще одну версію композиції.

«Їхав козак за Дунай» в обробці Бетховена.
Німецькою мовою:

Українською мовою:

«Щедрик» Леонтовича перед Різдвом слухає увесь світ у вигляді «Carol the Bells».

Пісні виконання Квітки Цісик «Пливе човен», «Ой верше, мій верше».

У 2019 Івано-Франківську з’явився мурал з Квіткою Цісик

«Ой на горі та й женці жнуть» – це козацько-історична пісня, яка виникла у другій половині XVII ст. (часи Дорошенка). Сучасна співачка Jerry Heil переспівала цю пісню під назвою «Ой на горі москаля ждуть».

«Ой на горі москаля ждуть» Jerry Heil

Було записано понад півмільйона українських народних пісень. Жодна нація протягом своєї історії не мала такої кількості пісень, самостійно створених народом.

Українські повір‘я

Існує повір‘я, що духи всіх людей – живих і померлих, на Свят-вечір злітаються до своїх родин на святу вечерю, тому їм готують столове приладдя за столом.

Приповідки:
Вмерти за Україну – це жити вічно.
Волю народу, волю людині.

Звичаї

Елементи обрядовості, зокрема, картина весільного обряду та його етапів відображена у творах української літератури – «Наталка Полтавка», «Сватання на Гончарівці», «Назар Стодоля».

Також популярним є свято «Івана Купала». В цю магічну липневу ніч юнаки шукають цвіт папороті, адже вірять у його чудодійні властивості.
Крім цього, дівчата та хлопці стрибають через вогонь, оскільки вірять в те, що вогонь має очищуючу силу та позбавляє від усього лихого.

Дівчата ворожать на судженого, плетуть вінки, пускають їх у воду та збирають зілля. Містичності святу додають образи мавок, водяників, чугайстрів та русалок. Також в усній народній творчості іноді згадується про вовкулак та перевертнів, колись такими образами в народі лякали дітей.

Мавки – це міфічні істоти. Згідно з народними повір‘ями на мавок перетворювались душі утоплениць та дівчат, що померли без хрещення. Уявлення про мавок побутують переважно у Карпатах.
Мавки нібито не мають спини, тож позаду можливо побачити нутрощі.

Поширеним є образ потерчат. Так у міфології називають дитину, що померла нехрещеною.

Незважаючи на окупаційну владу, поділ земель між імперіями, українки та українці не втратили своєї самобутності. Адже традиції, звичаї та усна народна творчість продовжують передаватись із покоління в покоління. Це одна із найсильніших націй у світі, яка вистояла і продовжує стояти.

Наш героїзм, хоробрість та витримку можна прослідкувати на прикладі казок, повір‘їв, пісень, звичаїв. Українок та українців із самого дитинства вчать бути хоробрими, читаючи їм народні казки, де добро перемагає зло. Де нас вчать бути справедливими та діяти по совісті.
З таких казок не тільки діти, але й дорослі можуть винести мораль та уроки для подальшого життя.

Хоробрість не на словах, хоробрість на ділі – ось це про українців. Це коли ми одягаємо вишиванку, співаємо «Ще не вмерла Україна» чи розповідаємо вірш «Любіть Україну» в підвалах під час пострілів чи повітряних тривог.

Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна?
Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна?

Це у найскладніші часи співати свої національні пісні. А ще – це долучати дітей до історії власної держави завдяки народній творчості.

Урок 9

Символи України

Урок 9