Всі уроки

УРОК 15

Політика

Автор: Владислав Рубленко

Політичне життя на українських землях зародилося дуже давно і було практично незмінним. До ХХ століття учасниками політичного життя були не всі прості люди. Тільки з ХХ ст. кожна людина отримала політичні права. Політичне життя регулювало внутрішні та зовнішні відносини держави, яка в певний час існувала на теренах сучасної України.

Особливістю політичного життя було колективне вирішення таких питань, як: з ким мати дружні відносини, а з ким воювати за власну свободу, гідність, безпеку та незалежність.

Політичне життя на українських землях завжди супроводжувалося демократією і демократичним прийняттям рішень, незалежно від того, чи це було віче, чи козацька рада чи засідання в будівлі.

Починаючи ще з козаків і закінчуючи сьогоденням, на українських землях політичне життя пов’язане з внутрішньою політичною боротьбою діючої влади проти опозиції, яка дуже часто відстоювала особисті інтереси, а не інтереси держави чи її громадян.

Перший Президент України – Леонід Кравчук

Перший Президент України після проголошення незалежності.

За президентства Леоніда Кравчука (1991-1994 рр.) в Україні панував монополізм та адміністративно-командна система управління, відбулося загострення протистояння між законодавчою та виконавчою гілками центральної влади, консерватизм влади.

Як Президент України 7-8 грудня 1991 року підписав Біловезьку угоду про ліквідацію СРСР та створення Співдружності незалежних держав (СНД).

У березні і квітні 1994 р. відбулися парламентські вибори, які вперше провелися на багатопартійній основі. У виборах взяли участь 32 політичні партії, з яких 14 здобули право бути представленими у Верховній Раді.

Найбільшого успіху домоглися комуністична, соціалістична та селянська партії. Україна стала членом МВФ та у зовнішній політиці орієнтувалася на російську федерацію. Розпочалася політична криза між Президентом та Верховною Радою України.

Другий Президент України – Леонід Кучма

Він запам'ятався ухваленням Конституції України у 1996 році, а також запровадженням гривні.

За президентства Леоніда Кучми (1994-2004 рр.) було прийнято Конституцію незалежної України, укладено Договір про дружбу та співробітництво з росією, розпочато багатовекторність у зовнішній політиці, розпочалося запровадження цензури та обмеження свободи слова, припинено політичну кризу між Президентом та Верховною Радою України.

Це єдиний президент в історії України, який керував державою два терміни. Двічі перемагав під час виборів у другому турі.

Третій Президент України – Віктор Ющенко

21 листопада 2004 року Центральна виборча комісія оприлюднила попередні результати голосування другого туру президентських виборів. Згідно з ними, Президентом мав би стати Віктор Янукович, обійшовши свого опонента з президентських перегонів Віктора Ющенка. Проте міжнародні спостерігачі заявили про неправильність підрахунків голосів виборців.

Віктор Ющенко став першим Президентом України, який прийшов до влади внаслідок масових протестів під час Помаранчевої революції – протесту проти масової фальсифікації на виборах 2004 року на користь його головного суперника Віктора Януковича. Прихильники Віктора Ющенка вийшли на вулиці українських міст з помаранчевими прапорами, заявляючи про масові фальсифікації. Помаранчевий колір став знаком демонстрантів через президентську кампанію Віктора Ющенка, поширювалася різна атрибутика цього ж кольору – стрічки, одяг, аксесуари.

Під час його правління почала діяти нова версія Конституції України зі значно ослабленими повноваженнями президента та посиленою роллю парламенту.

Віктор Ющенко – перший Президент України, який розпустив Верховну Раду, і у 2007 році відбулися дострокові вибори.

За президентства Віктора Ющенка (2004-2009 рр.) відбулися дві політичні кризи 2007 та 2008 рр.

Під час політичної кризи 2007 року Верховна Рада України і Кабінет Міністрів України виступили проти Президента України, а під час політичної кризи 2008 року розпалася «пропрезидентська коаліція».

Політичні кризи 2007 р. та 2008 р. закінчилися проведенням дострокових виборів до Верховної Ради України. У зовнішній політиці були «газові війни» та напружені відносини з російською федерацією.

Віктор Ющенко домагався отримання Плану дій щодо членства в НАТО і був за крок від цього влітку 2008 року.

Також у 2008 році Ющенко спробував отримати томос про автокефалію Української церкви, що, втім, не принесло успіху.

А ще у 2008 році Ющенко розпочав діалог з ЄС щодо отримання Україною безвізового режиму.

Президент, що втік – Віктор Янукович

За президентства Віктора Януковича (2010-2014 рр.) Україна проводила багатовекторну зовнішню політику, в якій велике місце приділялося російській федерації та зближенню з країнами ЄС. В. Янукович відмовився визнавати Абхазію та Південну Осетію як незалежні від Грузії держави.

За президентства Віктора Януковича актуальним стали принципи «кумівства» та «родинності» у політичному житті.

Єдиний Президент України, який втік із країни і якого усунув з посади парламент. Йому забракло кілька днів до чотирьох років правління.

Віктор Янукович – єдиний президент в історії України, який у молодості був засуджений та відбував покарання у в'язниці за кримінальні правопорушення.

Екс-Президент України Віктор Янукович станом на 13 січня 2016 року очолював рейтинг найбільш корумпованих осіб у світі.

Найбільше Янукович запам'ятався кривавими подіями на Майдані, коли під час спроби силового розгону протестувальників у лютому 2014 року загинуло понад сто людей.

Революція гідності

21 листопада 2013 року півтори тисячі людей вийшло на площу на знак протесту проти того, що проросійський президент Віктор Янукович відмовився підписувати документ, до якого держава йшла роками: угоду про асоційоване членство України в Європейському Союзі. Вночі 30 листопада на вулиці продовжували залишатися кілька сотень активістів, переважно студентів. Їх жорстоко розігнала поліція, у відповідь на що 1 грудня до центру Києва з’їхалися сотні тисяч людей. Міліцейське свавілля скликало людей, обурених корупцією, узурпацією влади, політикою русифікації та зближення з Росією.

Євроінтеграційні гасла дали цьому безперервному мітингу назву Євромайдан. Перетворившись на проєкт повного оновлення державної системи, він отримав назву Революція гідності. Люди вимагали покарати винних у нападі на мітингарів.

На 61-й день Майдану на місці протестів застрелено перших двох активістів. На той час уже було двоє загиблих за межами місць протистояння. Ще рівно місяць влада намагатиметься зачистити центр міста від протестувальників. Аж у ніч на 22 лютого 2014 року президент Янукович чартерним рейсом втік у росію. Офіційно встановлено 107 жертв Революції гідності. Більшість героїв «Небесної сотні» померли від вогнепальних поранень 20 лютого 2014 року.

Межигі́р'я

«Межигі́р'я» – колишня приватна резиденція Віктора Януковича в селі Нові Петрівці Вишгородського району Київської області, яку він займав з 2002 по 2014 роки. Масштабний природний комплекс «Межигір'я» площею 137 га – «must visit» для багатьох українців.

Після втечі Віктора Януковича журналісти та політики називають «Межигір'я» символом корупції президентського масштабу та музеєм корупції.

Резиденція заснована 1935 р. на місці стародавнього Межигірського Спасо-Преображенського монастиря, відомого з XII ст. З 2002 року «Межигір'я» стало резиденцією Віктора Януковича. До складу комплексу входять: клубний будинок «Хонка», старий будинок Януковича, гостьовий будиночок «Будинок Путіна», дебаркадер «Галеон», спорткомплекс, спа-центр, гольф-клуб, яхт-клуб, гараж з колекцією автомобілів, зоопарк, кінологічний центр, величезний парк зі штучними озерами.

З лютого 2014 р. резиденція «Межигір'я» відкрита для доступу. Тут проводяться піші екскурсії з відвідуванням «Хонки» та оздоровчого комплексу, оглядові екскурсії на електрокарах. При вході можна орендувати велосипед. У кінному клубі La petite Ecurie проводяться заняття верховою їздою та прогулянки на каретах. На території комплексу працюють шашличні та кав'ярні.

Резиденція відома своїм парком колекційних авто. Тут зберігається 35 ретро-авто та 7 мотоциклів. Наприклад, ЗІЛ 2009 року. Таких у світі лише три.

Наразі територія «Межигір'я» відкрита для всіх бажаючих, проте за вхід доведеться заплатити. Юридично це «благодійний внесок» для того, щоб територію маєтку можна було утримувати у належному стані.

П’ятий Президент України – Петро Порошенко

Єдиний Президент України, який переміг на виборах у всіх регіонах України, де проводилося голосування.

За президентства Петра Порошенка (2014-2019 рр.) Україна змушена вести боротьбу проти військової агресії російської федерації на Сході України. Провів політику «люстрації» проти представників влади часів В. Януковича.

Спробував провести боротьбу з корупціонерами та олігархами, успішно провів реформи децентралізації та декомунізації. Домігся від країн ЄС безвізового режиму для України. У зовнішній політиці орієнтувався на країни ЄС, США та Канаду.

Петро Порошенко підписав Угоду про Асоціацію з ЄС, а за його президентства Україна виконала вимоги для отримання безвізового режиму, і він почав діяти.

З його ініціативи Україна призупинила дію Угоди про дружбу та співпрацю з росією.

Він також ініціював закріплення у Конституції України курсу на вступ до НАТО та ЄС.

Петро Порошенко лобіював створення в Україні незалежної від москви помісної православної церкви та отримання від Вселенського патріарха томосу про автокефалію, в якому навіть згадано його ім'я.

Діючий Президент України – Володимир Зеленський

20 травня 2019 року Володимир Зеленський склав присягу як Президент України.

«Хороший актор», який став найвідомішим політиком у світі»

Кар'єрний шлях розпочав з участі в КВК у командах «Запоріжжя – Кривий Ріг – Транзит», «Збірна Кривого Рогу» та «95-й квартал», в останній з яких Володимир Зеленський був капітаном, актором і автором більшості номерів. У 2003 році після виходу з КВК, його команда «95-й квартал» почала давати концерти на телебаченні. Уже як «Студія Квартал-95» 2005 року команда створює шоу «Вечірній квартал», в якому Володимир Зеленський постає ідеологом, автором, режисером і провідним актором.

Протягом 2015-2018 років Володимир Зеленський грав у телесеріалі «Слуга народу» роль Василя Голобородька – вчителя історії, якого обирають Президентом України. Телесеріал неодноразово звинувачували в політичній рекламі, а перші три серії третього сезону серіалу вийшли безпосередньо перед першим туром виборів Президента України 2019, у яких Володимир Зеленський брав участь як висуванець однойменної з телесеріалом партії «Слуга народу» і здобув найбільшу кількість голосів.

Після перемоги в другому турі виборів обраний на посаду Президента України.

За президентства Володимира Зеленського (2019 р.) спостерігається внутрішньополітична боротьба опозиційних сил проти діючої влади. Україна у зовнішній політиці має напружені відносини з російською федерацією та прагне вступити до ЄС та НАТО.

Зовнішні відносини мають чітко проєвропейський та проамериканський характер, що викликає негативну реакцію російської влади щодо України – продовження окупації території Автономної Республіки Крим, Донецької та Луганської областей, а також повномасштабна війна проти України в 2022 році.

За оцінкою численних світових ЗМІ, Зеленський прийняв роль, якої від нього майже ніхто не очікував.

Як три місяці повномасштабної війни змінили Володимира Зеленського? «Хороший актор», який став найвідомішим політиком у світі.

За три місяці війни, за даними ООН (а це мінімальні оцінки), в Україні загинули майже чотири тисячі мирних жителів і ще понад чотири тисячі зазнали поранень. Від обстрілів постраждали десятки українських міст та селищ. Деякі з них, як Маріуполь, майже повністю зруйновані.

Перед війною на Заході вважали, що Київ буде взято за кілька днів. А в росії, затверджували, що Президент України Володимир Зеленський втече зі столиці. Проте минули місяці, а сам Володимир Зеленський, ані його родина не покинули Україну. Київ вистояв, Україна бореться, а Зеленський – один із найвідоміших політиків світу.

Сам Зеленський говорив про ці зміни так: «Я став старшим, я постарів від усієї цієї мудрості, якої ніколи не хотів. Це знання про кількість загиблих людей, про тортури, вчинені російськими солдатами. Ось така мудрість».

Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна?
Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна?

Це мати можливість як обирати президентів, так і «зносити» їх.

Урок 16

Видатні діячі та наука

Урок 16