Всі уроки

УРОК 4

ТЕРИТОРІЯ

Автор: Гордійчук Мирон

Київська Русь, ХІ ст
Україна ХХІ ст.

Україна – найбільша європейська держава за територією. Її відновлена державність в 1991 році своїми витоками сягає середньовічної імперії під назвою Київська Русь, а також традицій козацького самоврядування.

Країна має вихід до Чорного і Азовського морів. Клімат помірний. Є 3 основні природні зони – степ, лісостеп і лісова зона, а також гори (Карпати і Кримські). Невеличка смуга півдня українського Криму має субтропічний клімат.

Україна – простір культурного та природного багатоманіття із величезним туристичним потенціалом.

Якщо показувати всі найцікавіші місця України, то вийде багатогодинне відео. Тільки історико-географічних регіонів Україна має близько 20-ти. Помандруємо віртуально українськими землями, згадавши частину місцевостей, на які в 2022 році спрямована агресія росіян.

Російське вторгнення на територію України, весна 2022.

Цікаві місця в Україні

Почнемо з Буджаку та Аккерманської пізньосередньовічної фортеці на руїнах античного міста Тіра.

Буджак на карті України.

Аккерманська фортеця.

Одеса

Причорномор’я – це регіон, де давні греки колись жили поруч із місцевими кочовиками. Нині тут Одеса – найбільший порт України.

Миколаїв та Херсон

Далі на схід – міста Миколаїв і Херсон. Між ними, на жаль, навесні 2022 року встановилася лінія фронту, оскільки росіянам вдалося тимчасово окупувати Херсон. Однією з цікавинок Миколаївщини є Актівський каньйон.

На Херсонщині можна побачити один з найбільших піщаних масивів Європи – Олешківські піски та найбільший степовий біосферний заповідник Європи – Асканія-Нова.

Крим

Багатокультурний український Крим – це не тільки море і Кримські гори, а ще й батьківщина кримських татар з їхньою столицею у Бахчисараї.

Гора Аю-Даг, Крим.

Ханський палац у Бахчисараї.

Гастрономічними символами півдня України є херсонські кавуни та мелітопольська черешня (із Запорізької області).

Донбас

Донбас (донецький вугільний басейн) – український регіон, який із 2014 року у центрі російсько-української війни. Він знаний не тільки вугільними шахтами, а і соляними – у місті Соледар. Тут знаходиться одне з найбільших у світі підприємств із видобутку солі.

Соляні підземелля в Соледарі.

Харків

На північ від Соледару знаходиться Харків – науковий центр країни, найбільше місто Слобожанщини і друге за населенням місто України.

Будівля Держпрому (1928) у Харкові – перший радянський хмарочос.

Чернігів

На річці Десна знаходиться Чернігів, який у ХІ-ХІІ століттях був конкурентом Києва за роль центру Русі. У лютому-березні 2022 року героїчна оборона цього міста відтягнула на себе частину ворожих військ і сприяла перемозі українських військ у битві за Київ.

Історичний центр Чернігова.

Чорнобиль

Міні-серіал «Чорнобиль» 2019 року викликав шалений туристичний інтерес до місцевої (уже недіючої) атомної електростанції і трагедії 1986 року. Через чорнобильську зону відчуження з білоруського кордону російські війська в лютому-березні 2022 року атакували Київ. Схоже, що це був основний маршрут проваленого путінського бліцкригу. Київ вистояв. Окупанти покинули місце найбільшої техногенної катастрофи ХХ століття.

Кадр із міні-серіалу «Чорнобиль»

Чорнобильська АЕС.

Київ

Київ – столиця України і середньовічної Русі. Цивілізаційний і сакральний центр як для українців, так і для інших християн східного обряду. Другий Єрусалим – саме так популяризували місцеві інтелектуали місто в різні епохи.

Київ – мегаполіс вільних і різних людей. Його головна площа «Майдан Незалежності» (або просто «Майдан») стала світовим синонімом революційних змін. Останні масштабні протести проти відмови від євроінтеграційних прагнень (у 2013-2014 роках) українці назвали Революцією Гідності. Саме Київ був основною ціллю повномасштабного російського вторгнення, яке розпочалося 24 лютого 2022 року. Українці відстояли свою столицю і наразі вже 9-й рік виборюють свою незалежність у війні з росією, яка почалася 20 лютого 2014 року.

Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна?
Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна?

Це цінувати природу і ресурси своєї держави.

Урок 5

Мова

Урок 5