Всі уроки

УРОК 9

Символи України

Автор: Дерлюк Ірина

Кожна країна має свої символи завдяки яким її знають і розпізнають у світі. Україна не виняток.

Давніми символами України можна вважати писанку, мотанку та символи-обереги слов'янських богів, що зустрічаються в етнічних орнаментах, у розписі гончарних виробів, прикрасах.

Писанка

Писанка – символ весняного відродження природи, зародження життя, продовження роду, символ сонця, тепла і вічності, світобудови… Сакрально наймогутнішою вважається та писанка, на якій поєднано 7 основних кольорів: червоний, жовтий, помаранчевий, зелений, вишневий, коричневий, чорний. Кожне зображення на писанці має своє значення. Старші люди кажуть: доки люди писатимуть писанки, доти у світі існуватиме любов.

Лялька-мотанка

Лялька-мотанка – українська народна лялька та оберіг. Перші ляльки мотанки з'явилися ще 5000 років тому і поширеними були практично в кожній країні. Українська мотанка – це ошатно одягнена та оригінально прикрашена лялька. Здавна у кожній українській родині вона виконувала роль оберега, була символом жіночності та мудрості. За повір'ям, саме вона берегла сімейний затишок, добробут та захищала від злих сил, лялька-чарівниця могла навіть керувати погодою та лікувати від хвороб.

Обереги

Символами оберегами є знаки слов'янських богів. Можливо, дивлячись на гарні візерунки модних брендів, вивіски європейських тату-салонів та і на самі татуювання, ви і не здогадуєтесь, що родом їхні елементи і оздоби з прадавньої України.

Рослини Символи

В Україні існують ще й рослини-символи. Без верби і калини – нема України – говорить народна мудрість.

Стародавні слов'яни вважали калину символом переродження та нескінченності життя. Сама назва «калина» пов'язана з назвою сонця – Коло. Калина здавна є уособленням добра, миру, благодаті та кохання.

Верба чи найшанованіше дерево в Україні, адже тут росте понад 30 його видів. Наші пращури казали: «Де вода, там і верба», а, отже, і життя. Саме тому вербу можна назвати деревом життя для українців.

Квітучими символами України вважаються соняхи, чорнобривці, барвінок та мальви.
Соняшник – це символ родючості і процвітання, веселощів і благополуччя, «квітка сонця». Певно, всесвітнім мемом стали слова жінки з Херсонщини, яка запропонувала російським окупантам покласти до кишень насіння соняшника, бо, мовляв, щоб нам не робити подвійну роботу – сіяти соняшник і ховати ваші тіла.

Чорнобривці є традиційними елементами українського віночку. Ці квіти є символом вірності та відданості. А ще існувала думка, що чорнобривці здатні оберігати хату від злих духів та недоброго ока.

Барвінок є символом кохання. Ця рослина отримала свою назву на честь пристрасних почуттів молодого хлопця Бара і дівчини Вінки. Барвінком традиційно прикрашають коровай на весіллях, вплітають у віночок. Барвінок завжди виконував роль надійного оберега від нечистої сили.

Рожева мальва традиційно вважається сильним оберегом. Квітами цієї рослини прикрашали оселі, висаджували їх на своїх ділянках, щоб відвести від родини горе та біду. Згідно з народними повір'ями, добрі духи померлих родичів завжди знаходяться десь поблизу кущів мальви та є своєрідними охоронцями усіх, хто живе в хаті.

Їжа

Візитівками України можна вважати нашу їжу, солов'їну пісню, барвисту вишиванку та державні символи України.

Український червоний борщ, пампушки з часником, сало та медова наливка знані далеко за межами нашої держави і асоціюються із щедрістю української душі, влучним гумором та гостинністю.

Вишиванки

Український вишитий рушник, сорочку-вишиванку та козацькі шаровари знають чи не в кожній країні світу. Таку красу не оминули своєю увагою модельєри Мілану та Парижу, цій сорочці доводилось бути на подіумах «тижнів високої моди». Український вишитий рушник – це символ життєвого шляху, на нього приймали немовля під час пологів, з ним проводжали покійника.

Ось цій вишиванці (знайденій на території України) понад 1000 років. Це прадавній манускрипт нашого народу, бо ж кожна ниточка, кожен хрестик на вишиванці має своє сакральне значення.

За вишиванкою можна було розпізнати на яку подію ти зібрався, пошлюбована (одружена) людина чи ні, з якого вона роду-племені та з якої місцевості.

Загалом вишиванка – це не просто українське національне вбрання, це символ прадавньої історії, величі та незламності нашого народу.

Прапор, герб та гімн

Однак, справжніми, офіційними символами України, на сьогодні впізнаваними вусьому світі є наш прапор, герб та гімн.

У 1863 році Михайло Вербицький написав музику на вірші Павла Чубинського «Ще не вмерла Україна», саме ця композиція нині відома як Державний Гімн України.

Державний прапор – невід’ємний атрибут кожної країни, що уособлює самобутність та спадкоємність її державотворчих традицій. Кольори неба і води ( синій), сонця і пшеничного поля (жовтий) – це споконвічні кольори нашого народу. Український прапор – це символ країни і є втіленням національної єдності, честі та гідності, традицій державотворення, історії та сьогодення.

Як щодо нашого герба? Тризуб був княжим знаком Володимира Святославича і до, і після хрещення Русі. Через кілька сотень років тризуб став знаком УНР та держави гетьмана Павла Скоропадського і не змінився як державний атрибут! Вже у 1920-ті роки українство не уявляє собі іншого символу, ніж тризуб. З народженням незалежної держави Україна, він став її гербом. Русичі, козаки, січові стрільці, бійці УПА усі розуміли сакральне значення цього символу, він віддзеркалює генетичний код української нації.

Навіть у важкі часи підлої російської агресії наша держава продукує для себе і для світу все нові і нові символи. Згадаймо, хоча б марку із написом про «напрям російського корабля» чи «ружову (рожеву) панаму соліста гурту «Kalush Orchestra» чи безліч інших речей, на яких є всесвітньо відомі написи: «Рускій воєнний корабль...», «Доброго вечора, ми з України», «Слава Україні! Героям слава!».

Це те, за чим Україну нині впізнають.

А тепер запитайте самі у себе, якщо країна, на території якої триває війна, яка плаче за вбитими дітьми і солдатами, сплюндрованими містами, здатна дарувати світові так багато світла і тепла, то чи не варто це того щоб сказати:

Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна?
Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна?

Це об’єднуватися не завдяки приналежності, а завдяки ідеї – через символи та знаки.

Урок 10

Творчість

Урок 10