Всі уроки

УРОК 6

ЩО ТАКЕ УКРАЇНСЬКИЙ ДУХ І ДО ЧОГО ТУТ КОЗАКИ

Автор: Гордійчук Мирон

Наприкінці ХV століття, коли завершувалося Середньовіччя і Христофор Колумб відкрив новий материк, фіксуються перші згадки про українських козаків. На початку це були спільноти «вільних людей», не вписаних у станову структуру сусідніх держав (Великого князівства Литовського і Кримського ханства). Вони виникли на межі (прикордоння, фронтир) землеробського/християнського і кочового/мусульманського світів. Тепер «козак»і «українець» часто вживаються як слова синоніми, хоча козаки були не тільки українськими. В історії козацтва українці бачать витоки своєї ідентичності, зокрема менталітету та волелюбності. Спробуємо показати це завдяки мультфільму «Козаки» (1-ша серія вийшла в 1967 р.)

Головні персонажі напрочуд добре передають риси характеру, які українці воліли б асоціювати із собою. Грай (ліворуч) – це хитрий і розсудливий козак-характерник (духовний наставник, зберігач традицій і навіть інколи чародій). Око (по центру) – вправний стрілець, який є бадьорим і войовничим. Тур (праворуч) – сильний, але сентиментальный воїн.

«Як козаки орків виганяли» – з українських соціальних мереж. Квітень 2022.

На острові Мала Хортиця за легендарними переказами в 1556 році козаки заснували своє перше укріплення – Запорозьку Січ. Аж до 1775 року їхні фортеці (Січі) на берегах Дніпра фактично були окремою військово-політичною силою. Запорожці були ворогами і союзниками (під протекторатом) Речі Посполитої, Кримського ханства та Московського царства/Російської імперії. Обширні володіння цих козаків – Військо Запорозьке Низове – називали вольницею, бо тут не було кріпацтва і щороку обирали козацьку старшину.

Українські землі близько 1750 р.

Традиціями січового самоврядування українці користуються і в наші дні. Під час Революції Гідності 2013-2014 років головну площу протестного Києва Майдан часто порівнювали із Січчю-фортецею навколо якої стояли барикади.

Мем із часів Революції Гідності.

Із 1570-х років українські козаки претендують на статус окремого стану в Речі Посполитій. Вони платили податок кров’ю, несучи військову службу. Їхні права і привілеї приваблювали багатьох. Десятки тисяч людей покозачуються – самовільно оголошують себе козаками і, відповідно, значні території поза Січчю стають козацькими.

Накопичені протиріччя провокують конфлікти між козаками і польською владою. Як наслідок – козацькі повстання, які в 1591-1638 роках зазнавали невдач. Повстання 1648 року виявилося успішним. Його очільник Богдан Хмельницький фактично створив нову державу. Історики назвуть її Гетьманщина (гетьман – обраний керівник держави і лідер козаків), а цей період – козацькою революцією середини ХVІІ століття. Як наслідок, майже за 100 років після появи першої фортеці-Січі виникла українська козацька держава. Вона проіснувала до кінця ХVІІІ століття.

Держава Б. Хмельницького

Щоправда, залишилася на той час тільки її лівобережна частина. Невдозі після смерті Богдана Хмельницького держава розпалася вздовж Дніпра на 2 частини: Лівобережну Україну (синій колір) та Правобережну Україну (червоний колір). Почалася громадянська війна, що ускладнювалася втручанням сусідніх держав. Водночас територія Січі (жовтий колір) жила часто сама по собі.

Три козацькі території у 1660-х роках.

Козацький устрій Правобережжя польська влада остаточно ліквідувала в 1713 році. Запорозьку Січ було ліквідовано російською імператрицею у 1775 році, а Лівобережжя втратитило залишки автономії у 1780-х роках. Важливі центри (полкові міста) козацького Лівобережжя – Чернігів, Прилуки, Ніжин під час вторгнення у 2022 р. росіяни захопити не змогли. Оборона Чернігова почасти спростила оборону столиці України.

Східніше Лівобережної України був ще один «покозачений» регіон – Слобожанщина або Слобідська Україна. Ця територія не мала власного виборного керівника і підпорядковувалася місцевому російському воєводі. 3 з 4 полкових міст цього краю (Суми, Охтирка Харків) у 2022 році російська армія не змогла захопити.

З кінця ХVIII століття «покозаченним» став ще один регіон – Кубань. Тут активно оселялися нащадки запорозьких козаків. На початку ХХ століття вона вважалася українською етнографічною територією. Нині перебуває у складі Росії.

Червоним позначено Кубань

Тарас Шевченко. Іван Підкова. 1840

У ХІХ столітті українці не мали власної держави. Як і інші народи Європи вони створювали власну модерну національну ідентичність. Романтизовані уявлення про українських козаків з акцентом на ідеалах свободи і рівності (перегукувалися з гаслами Великої французької революції) стали їм в нагоді. Основним творцем цього міту став Тарас Шевченко, який у своїй поезії витворив героїчний і привабливий образ козацького минулого.

І міф козацтва, і культ Шевченка стали об’єднавчими для українців. Молодший його сучасник Павло Чубинський у 1862 році написав поезію, де були слова:

«Душу, тіло ми положим за нашу свободу,
І покажем, що ми, браття, козацького роду».

Це приспів державного гімну України.

Пісня «Козаки йдуть» у сучасному звучанні.

Український дух – це пошанування традицій предків, нагадування собі, що ми козацького роду.

Андрій Хливнюк та Pink Floyd «Ой у лузі червона калина».

В основі козацького ототожнення – українська військова традиція, захист своєї землі від непроханих гостей. У 1914 році було створено Легіон Українських Січових Стрільців, який у слові «Січових» продовжував традицію Запорозької Січі (зруйнована у 1775 році). Зараз в Україні однією з найпопулярніших пісень є «Ой у лузі червона калина» з далекого 1914 р. – пісня саме цього військового підрозділу.

Козацька традиція була актуальною під час боротьби за незалежність у 1917-1921 роках. Українська Повстанська Армія (1940-1950-ті роки) днем свого заснування вважала Покрову – головне козацьке свято. У сучасній Україні президент при інавгурації отримує булаву – символ влади гетьмана над козаками. Багато військових підрозділів, які належать до сил оборони України у війні з Росією, названі на честь козацьких лідерів попередніх століть.

Український дух – це козацький драйв, який плекає історичні традиції.

Міністр оборони Олексій Резніков подякував американцям за надані Збройним Силам України гаубиці М777 і запевнив їх, що армія ефективно використовує ці системи. Про це він написав у Twitter.

«155 мм, M777. Українська армія успішно їх використовує – жодних інших слів не потрібно», – написав глава Міноборони.

Міністр виклав фрагмент із мультфільму «Як козаки сіль купували» (1975), де головні персонажі б'ють із гармати по противнику.

А ще український дух – це гумор, який дозволяє вистояти у складні часи:

«Як козаки подавали заявку на вступ в Євросоюз» – з українських соцмереж.

ТЕСТ

ПОЧАТИ

ПОЧАТИ ТЕСТ
Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна?
Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна? Як бути сміливими, мов Україна?

Це ставати на захист завжди, коли кривдять та намагаються знівичити рідне.

Урок 7

Традиції та повір'я

Урок 7